BEDFORD CLASSIC 5 MILE & 2 MILE
5 MILE RUN
Overall Finish List
April 24, 2016
RESULTS BY DMC TIMING LLC DMC TIMING LLC
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Mike Ryan Strongsville OH 57 50 M 1 Top Fin 29:22.7 5:52/M
2 Matt Cochran 36 39 M 2 Top Fin 30:27.7 6:05/M
3 Frank Zgrabik 49 35 M 1 35-39 31:41.4 6:20/M
4 Gavin Ferlic South Bend IN 73 34 M 1 30-34 32:47.1 6:33/M
5 Aaron Needham 72 15 M 1 15-19 32:52.2 6:34/M
6 Matt Bistritz Twinsburg OH 63 53 M 1 50-54 34:18.8 6:52/M
7 Austin Iler 35 14 M 1 1-14 34:51.7 6:58/M
8 Robert Clark 51 56 M 1 55-59 36:11.0 7:14/M
9 Warren Elzy Bedford OH 6 62 M 1 60-64 36:39.0 7:20/M
10 Earnest Colston 5 57 M 2 55-59 36:47.1 7:21/M
11 Pamela Semanik 38 51 F 1 Top Fin 36:57.7 7:23/M
12 Nick Kacsandi 30 32 M 2 30-34 38:04.3 7:37/M
13 Sara Wise 25 35 F 2 Top Fin 38:08.3 7:38/M
14 Greg Klipan Brooklyn OH 1 66 M 1 65-69 39:52.5 7:58/M
15 Joyce Stout Strongsville OH 43 53 F 1 50-54 40:12.3 8:02/M
16 Steven Wnuk 31 57 M 3 55-59 40:13.6 8:03/M
17 Kelly Hawkins 55 29 F 1 25-29 40:48.9 8:10/M
18 Denine Ryan 56 51 F 2 50-54 41:57.6 8:23/M
19 John Plough Ravenna OH 19 68 M 2 65-69 42:07.5 8:25/M
20 Lauren Paris 41 31 F 1 30-34 42:38.0 8:32/M
21 Tim Kallay Lakewood OH 71 32 M 3 30-34 43:02.7 8:36/M
22 Rhonda Verb Bay Village OH 67 52 F 3 50-54 43:55.5 8:47/M
23 Leonard Laska 12 47 M 1 45-49 43:56.7 8:47/M
24 Kevin Madzia 15 51 M 2 50-54 44:10.5 8:50/M
25 Jim Prasek Streetsboro OH 62 54 M 3 50-54 44:41.9 8:56/M
26 Marie Sanoba Maple Heights OH 61 50 F 4 50-54 44:51.8 8:58/M
27 Ayden Handrich Bedford OH 69 16 M 2 15-19 45:20.5 9:04/M
28 Ben Plough Ravenna OH 18 41 M 1 40-44 45:42.5 9:08/M
29 David Semanik 33 52 M 4 50-54 45:53.3 9:11/M
30 Brian Brown 3 38 M 2 35-39 45:59.9 9:12/M
31 Megan Hickey Cleveland OH 68 26 F 2 25-29 46:22.4 9:16/M
32 Kevin Jaremko 11 29 M 1 25-29 46:27.2 9:17/M
33 Jack Stock Cleveland OH 22 60 M 2 60-64 46:39.0 9:20/M
34 Michael Bates Bedford OH 53 60 M 3 60-64 46:55.2 9:23/M
35 Nikki Fisher North Olmsted OH 65 41 F 1 40-44 47:59.7 9:36/M
36 Leigh Smith Oakwood Village OH 66 57 M 4 55-59 48:16.9 9:39/M
37 Diane Schentur 21 49 F 1 45-49 48:21.2 9:40/M
38 Andy Zynga Beachwood OH 64 56 M 5 55-59 48:43.2 9:45/M
39 Benjamin Mallis 47 10 M 2 1-14 48:54.8 9:47/M
40 Mark Mallis 50 31 M 4 30-34 48:56.8 9:47/M
41 Annie Mallis 48 31 F 2 30-34 48:57.9 9:47/M
42 Kathleen Nofel Middleburg Heights 44 51 F 5 50-54 49:02.5 9:48/M
43 Calvin Stout Strongsville OH 45 63 M 4 60-64 49:41.1 9:56/M
44 Lola Plough Ravenna OH 20 66 F 1 65-69 51:40.9 10:20/M
45 Lisa Alexander 2 48 F 2 45-49 51:48.0 10:22/M
46 Randi Anderson Aurora OH 70 49 F 3 45-49 52:31.7 10:30/M
47 Addison Francis 27 9 F 1 1-14 52:48.4 10:34/M
48 Dana Paris 42 29 F 3 25-29 53:02.3 10:36/M
49 Shawn Francis 28 39 M 3 35-39 53:28.9 10:42/M
50 Mike Housiaux-Steward 9 53 M 5 50-54 54:20.6 10:52/M
51 Christina Papantoniou Hinckley OH 58 23 F 1 20-24 54:43.5 10:57/M
52 Linda Papantoniou Hinckley OH 60 59 F 1 55-59 54:44.7 10:57/M
53 Rosana Camargo 4 27 F 4 25-29 56:16.8 11:15/M
54 Michelle Mackert 37 42 F 2 40-44 56:24.8 11:17/M
55 Christina Janus 10 47 F 4 45-49 56:34.7 11:19/M
56 Cameron Bates Bedford OH 52 16 M 3 15-19 57:57.9 11:35/M
57 Michelle Paris 40 62 F 1 60-64 58:06.4 11:37/M
58 Amy Gangle Chippewa Lake OH 59 46 F 5 45-49 58:40.2 11:44/M
59 John Hornyak 54 65 M 3 65-69 59:49.8 11:58/M
60 Ricky Wiilliams 24 57 M 6 55-59 59:51.0 11:58/M
61 Faries Williams, Jr. 23 65 M 4 65-69 1:02:14.3 12:27/M
62 Karen Pallat 17 67 F 2 65-69 1:03:52.5 12:46/M
63 Jim Mackert Elyria OH 14 79 M 1 70-99 1:09:52.2 13:58/M