OLMSTED SPIRIT 5K RACE - 2 MILE WALK 2014
5K RUN
Overall Finish List
May 04, 2014
Results By Race Management Systems, Inc.
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Michael Coury Olmsted Falls OH 199 21 M 1 Top Fin 17:38.4 5:41/M
2 Dave Padrutt Lakewood 107 36 M 1 35-39 17:59.1 5:48/M
3 Mike Sisko Olmsted Twp OH 186 24 M 1 20-24 18:08.5 5:51/M
4 Andy Rusnak North Olmsted OH 212 26 M 1 25-29 18:14.5 5:53/M
5 Alex Kearney Olmsted Township O 74 24 M 2 20-24 18:43.2 6:02/M
6 Jared Kleinhenz Lakewood OH 213 28 M 2 25-29 18:54.4 6:06/M
7 Justin Bail Olmsted Falls OH 217 32 M 1 30-34 19:01.7 6:08/M
8 Ethan Rausch Parma Hts 121 18 M 1 15-19 19:04.3 6:09/M
9 Christian Rasmussen Brook Park 120 26 M 3 25-29 19:38.3 6:20/M
10 Steven Hubbard Olmsted Twp OH 190 44 M 1 40-44 19:41.1 6:21/M
11 Erik Pfisterer Olmsted Twp OH 236 17 M 2 15-19 19:41.3 6:21/M
12 Matthew Englehart Olmsted Township 33 49 M 1 45-49 19:57.0 6:26/M
13 Emilio Irizarry Olmsted Township 66 16 M 3 15-19 20:16.2 6:32/M
14 Mike Oliver Olmsted Township 104 42 M 2 40-44 20:22.2 6:34/M
15 Bill Robb North Ridgeville O 210 51 M 1 50-54 20:43.8 6:41/M
16 41699 Pohlman Olmsted Falls 114 43 M 3 40-44 21:21.4 6:53/M
17 Liz Neudeck Olmsted Township 100 17 F 1 Top Fin 21:25.0 6:55/M
18 Alex Kho Olmsted Twp OH 79 15 M 4 15-19 21:27.8 6:55/M
19 Tom Gibeaut Olmsted Falls OH 43 51 M 2 50-54 21:29.2 6:56/M
20 Tommy Petro Columbia Station 113 17 M 5 15-19 21:43.7 7:00/M
21 Andrew Gluvna Olmsted Twp 44 13 M 1 11-14 21:53.1 7:04/M
22 Noah Broski Olmsted Falls OH 207 14 M 2 11-14 22:05.3 7:07/M
23 Don Simon Olmsted Falls 133 49 M 2 45-49 22:11.0 7:09/M
24 Shaun Zeno Olmsted Township 172 16 M 6 15-19 22:13.1 7:10/M
25 Scott Hale Olmsted Twp 53 46 M 3 45-49 22:18.1 7:12/M
26 Phil Neudeck Olmsted Township 99 50 M 3 50-54 22:20.7 7:12/M
27 Kelly Manelski 86 38 F 1 35-39 22:21.6 7:13/M
28 Jim Swislocki Rocky River 141 36 M 2 35-39 22:21.8 7:13/M
29 Alister White 167 11 M 3 11-14 22:23.8 7:13/M
30 Brian Grove Olmsted Twp. 52 14 M 4 11-14 22:28.2 7:15/M
31 Connor White 166 13 M 5 11-14 22:28.4 7:15/M
32 Charles Watters 159 14 M 6 11-14 22:30.5 7:15/M
33 aidan fox North Olmsted OH 176 10 M 1 1-10 22:31.9 7:16/M
34 Michael Zeno Olmsted Township 171 42 M 4 40-44 22:33.4 7:16/M
35 Carmelo Sapio Berea OH 247 39 M 3 35-39 22:34.8 7:17/M
36 Nick Cifranic Olmsted Twp OH 245 22 M 3 20-24 22:39.8 7:18/M
37 Nicholas Hearn 61 11 M 7 11-14 22:43.8 7:20/M
38 Lynne White Olmsted Falls 164 44 F 1 40-44 22:51.0 7:22/M
39 Joe Crano Parma OH 215 45 M 4 45-49 22:52.6 7:23/M
40 Scott Bly Olmsted Falls OH 200 37 M 4 35-39 22:55.6 7:24/M
41 Kellie Garrity Olmsted Falls OH 204 15 F 1 15-19 22:58.0 7:25/M
42 Evan Burnell Olmsted Falls OH 226 18 M 7 15-19 23:03.0 7:26/M
43 Bryon Farber Olmsted Township 35 39 M 5 35-39 23:10.8 7:28/M
44 Mathew Uber Olmsted Falls OH 249 37 M 6 35-39 23:16.7 7:30/M
45 Julie Burnell Olmsted Falls OH 225 16 F 2 15-19 23:22.1 7:32/M
46 Abby Harder Olmsted Falls OH 209 16 F 3 15-19 23:30.5 7:35/M
47 Scott Huter Macedonia 63 37 M 7 35-39 23:45.9 7:40/M
48 Morgan Summers Olmsted Falls OH 229 14 F 1 11-14 23:57.7 7:44/M
49 Kevin Allan 2 11 M 8 11-14 24:03.3 7:45/M
50 Alexis Pohlman Olmsted Falls 115 40 F 2 40-44 24:03.6 7:45/M
51 John Burnell Olmsted Falls OH 227 46 M 5 45-49 24:05.4 7:46/M
52 Emily Garrett olmsted falls 42 14 F 2 11-14 24:06.3 7:46/M
53 Bobby Meadows Olmsted Falls OH 205 44 M 5 40-44 24:14.2 7:49/M
54 Sydney Van Scoy Olmsted Falls OH 175 14 F 3 11-14 24:26.5 7:53/M
55 Jaime Dix Olmsted Falls OH 238 34 F 1 30-34 24:33.1 7:55/M
56 Scott Ockunzzi Medina 103 28 M 4 25-29 24:34.1 7:55/M
57 Mike Simon Olmsted Falls 135 16 M 8 15-19 24:35.2 7:56/M
58 Michelle Swislocki Rocky River OH 142 35 F 2 35-39 24:37.0 7:56/M
59 John Urbanicni Kirtland OH 239 39 M 8 35-39 24:37.8 7:56/M
60 Matt Hearn 59 35 M 9 35-39 24:38.0 7:57/M
61 Joselyn Rabbitt Columbia Station O 193 15 F 4 15-19 24:41.3 7:58/M
62 Owen Egan Olmsted Twp OH 235 14 M 9 11-14 24:45.1 7:59/M
63 Anna Kokitka Olmsted Falls 81 14 F 4 11-14 24:49.5 8:00/M
64 Rae Alexander Strongsville OH 246 59 F 1 55-99 24:51.6 8:01/M
65 Noah Krause Olmsted Falls OH 197 14 M 10 11-14 25:00.8 8:04/M
66 Robert Watters 160 12 M 11 11-14 25:02.2 8:05/M
67 Luke Fulop Olmsted Falls OH 233 14 M 12 11-14 25:11.0 8:07/M
68 Alicia Christie Olmsted Falls OH 241 19 F 5 15-19 25:30.5 8:14/M
69 Kevin Candow Olmsted Falls OH 240 20 M 4 20-24 25:30.6 8:14/M
70 Corey Evaldi North Ridgeville O 218 27 M 5 25-29 25:34.0 8:15/M
71 Christian Morris 92 13 M 13 11-14 25:36.5 8:15/M
72 Kirk Krause Olmsted Falls OH 198 51 M 4 50-54 25:41.0 8:17/M
73 Katie Romanowski Olmsted Falls OH 208 13 F 5 11-14 25:45.7 8:18/M
74 Zach Turkal Brunswick 145 26 M 6 25-29 25:46.5 8:19/M
75 Jeffery Roche Olmsted Falls 125 46 M 6 45-49 25:49.6 8:20/M
76 Russ Strycharz 161 43 M 6 40-44 25:57.8 8:22/M
77 Sarah Roche Olmsted Falls 124 18 F 6 15-19 26:17.2 8:29/M
78 Connor Gluvna Olmsted Twp 45 20 M 5 20-24 26:30.8 8:33/M
79 Jared Fox North Olmsted OH 180 16 M 9 15-19 26:40.2 8:36/M
80 Kobe Morris 93 12 M 14 11-14 26:44.1 8:37/M
81 Emily Broski Olmsted Falls OH 206 13 F 6 11-14 26:47.6 8:38/M
82 Don Henderson North Ridgeville O 181 46 M 7 45-49 26:47.9 8:38/M
83 Dana Bail Olmsted Falls OH 216 31 F 2 30-34 26:51.3 8:40/M
84 Austin Zrenner Berea 173 28 M 7 25-29 26:56.7 8:41/M
85 Jordan Neundorfer North Olmsted 101 20 F 1 20-24 26:57.8 8:42/M
86 Thomas McNamara Olmsted Falls OH 234 14 M 15 11-14 27:09.2 8:45/M
87 Marie Schmidt Olmsted Falls 130 27 F 1 25-29 27:11.2 8:46/M
88 Joree Bosley Milton GA 224 56 F 2 55-99 27:11.3 8:46/M
89 Jerry Hansen North Ridgeville O 187 54 M 5 50-54 27:12.4 8:46/M
90 Cory Emerine North Ridgeville 31 26 M 8 25-29 27:22.8 8:50/M
91 Bill Mallory Olmsted Falls 85 38 M 10 35-39 27:36.5 8:54/M
92 Amal Mustafa North olmsted 95 29 F 2 25-29 27:43.2 8:56/M
93 Isaac Hubbard Olmsted Twp OH 189 10 M 2 1-10 27:46.1 8:57/M
94 Serena Lamanna Olmsted township 82 31 F 3 30-34 27:51.4 8:59/M
95 Scott Grove Olmsted Twp. 51 53 M 6 50-54 27:52.6 8:59/M
96 Lauri Roberto Olmsted Township 123 42 F 3 40-44 27:56.5 9:01/M
97 Luke Bly Olmsted Falls OH 202 11 M 16 11-14 27:56.7 9:01/M
98 John Herman Brookpark OH 211 64 M 1 55-99 27:59.4 9:02/M
99 Dave Andrews Olmsted Twp OH 222 44 M 7 40-44 28:17.8 9:07/M
100 Lori Summers Olmsted Falls OH 228 45 F 1 45-49 28:26.7 9:10/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Carla Wible 168 42 F 4 40-44 28:31.9 9:12/M
102 Rachele Strycharz 162 26 F 3 25-29 28:33.0 9:13/M
103 Jim Krumwiede North Olmsted OH 219 63 M 2 55-99 28:34.4 9:13/M
104 Lindsey Kaschak Olmsted Falls 71 18 F 7 15-19 28:35.3 9:13/M
105 Logan Kaschak Olmsted Falls OH 70 11 M 17 11-14 28:35.5 9:13/M
106 MICHAEL DUBER OLMSTED FALLS 26 16 M 10 15-19 28:40.9 9:15/M
107 Calvin Stout Strongsville 137 61 M 3 55-99 28:42.1 9:15/M
108 Sean Radigan Olmsted Falls 119 33 M 2 30-34 28:46.0 9:17/M
109 Brianna Henderson North Ridgeville O 183 12 F 7 11-14 28:46.7 9:17/M
110 Travis Franke Avon OH 203 36 M 11 35-39 28:46.8 9:17/M
111 Carmen Glassco Olmsted Twp OH 242 44 F 5 40-44 28:46.9 9:17/M
112 Michelle Neudeck Olmsted Township 98 45 F 2 45-49 28:48.1 9:17/M
113 Jackson Stump Olmsted Twp OH 196 7 M 3 1-10 28:58.3 9:21/M
114 David Stump Olmsted Twp OH 195 34 M 3 30-34 28:59.0 9:21/M
115 Grace Hyppa Olmsted Falls 65 13 F 8 11-14 29:10.7 9:25/M
116 ian fox North Olmsted OH 177 17 M 11 15-19 29:11.8 9:25/M
117 Emily Andrews Olmsted Twp OH 223 14 F 9 11-14 29:13.9 9:25/M
118 Kelly Atkins Olmsted Township 7 42 F 6 40-44 29:16.6 9:26/M
119 Don Mansfeld Olmsted Falls 87 56 M 4 55-99 29:20.5 9:28/M
120 MIchelle Christian North Ridgeville 14 47 F 3 45-49 29:21.7 9:28/M
121 Olivia Hearn 60 14 F 10 11-14 29:43.5 9:35/M
122 Joyce Stout Strongsville 138 51 F 1 50-54 29:43.8 9:35/M
123 Gina Primiano 118 32 F 4 30-34 29:47.1 9:36/M
124 Sam Gray Olmsted Twp OH 232 13 M 18 11-14 29:57.9 9:40/M
125 Abby Simon Olmsted Falls 134 14 F 11 11-14 29:59.4 9:40/M
126 Philip Hathcock 55 17 F 8 15-19 30:07.6 9:43/M
127 Christian Petzier Lagrange OH 243 35 M 12 35-39 30:12.6 9:45/M
128 Ross Madak 84 43 M 8 40-44 30:13.5 9:45/M
129 Manar Mohammed Strongsville 89 21 F 2 20-24 30:16.8 9:46/M
130 Carol Hoffstetter Olmsted Township 62 34 F 5 30-34 30:19.9 9:47/M
131 Dianne Zrenner Olmsted Township O 174 60 F 3 55-99 30:21.1 9:47/M
132 Lori Kaschak Olmsted Falls OH 72 40 F 7 40-44 30:40.8 9:54/M
133 Bryan Smith Brookpark OH 221 34 M 4 30-34 30:53.9 9:58/M
134 Jim McConville Cleveland 88 54 M 7 50-54 31:08.5 10:03/M
135 Anna Henderson North Ridgeville O 182 44 F 8 40-44 31:15.6 10:05/M
136 Will Hubbard Amherst OH 188 11 M 19 11-14 31:19.8 10:06/M
137 Claire Oliver 105 11 F 12 11-14 31:20.5 10:06/M
138 Delaney Allan 3 14 F 13 11-14 31:28.8 10:09/M
139 Derrick Hamilton Columbia Station O 230 22 M 6 20-24 31:38.0 10:12/M
140 Ricky Pelfrey olmsted falls 108 51 M 8 50-54 31:43.0 10:14/M
141 Maureen Sandrey-Ortiz Olmsted Falls OH 248 56 F 4 55-99 31:44.2 10:14/M
142 Jeanne Sikorski N. Ridgeville 132 68 F 5 55-99 31:50.8 10:16/M
143 David Salinas 126 39 M 13 35-39 32:12.8 10:23/M
144 Hannah Kho 80 12 F 14 11-14 32:13.4 10:24/M
145 Jeff Kho 78 44 M 9 40-44 32:15.1 10:24/M
146 Kathy Savarino 128 44 F 9 40-44 32:17.3 10:25/M
147 Nate Hubbard Amherst OH 192 11 M 20 11-14 32:17.8 10:25/M
148 Brian Allan Olmsted Twp 1 43 M 10 40-44 32:19.7 10:25/M
149 Patricia Hubbard Olmsted Twp OH 191 47 F 4 45-49 32:22.0 10:26/M
150 Linda Peters 110 51 F 2 50-54 32:27.6 10:28/M
151 Anwar Mustafa 96 22 F 3 20-24 32:32.1 10:30/M
152 McKeely Kemock 76 7 F 1 1-10 32:33.4 10:30/M
153 Chris Kemock 75 45 M 8 45-49 32:34.3 10:30/M
154 Sara Hathcock 56 16 F 9 15-19 32:46.0 10:34/M
155 Mercedez Hathcock OLMSTED FALLS 54 38 F 3 35-39 32:47.3 10:35/M
156 Joseph Bartal 9 35 M 14 35-39 32:55.9 10:37/M
157 Mackenzie Juntunen 68 10 F 2 1-10 32:56.9 10:37/M
158 Sayge Howard Cleveland OH 201 16 M 12 15-19 33:37.2 10:51/M
159 Amber Chasteen Cuyahoga Heights 13 35 F 4 35-39 33:46.4 10:54/M
160 Leisha Foskey Grafton 38 42 F 10 40-44 33:52.4 10:55/M
161 William Distin 24 11 M 21 11-14 34:01.7 10:58/M
162 Andy Voisinet 158 8 M 4 1-10 34:09.1 11:01/M
163 Patty Voisinet OLMSTED FALLS 155 37 F 5 35-39 34:09.3 11:01/M
164 Kevin Peters Olmsted Twp 109 55 M 5 55-99 34:28.9 11:07/M
165 ZACH VAS 147 13 M 22 11-14 34:33.7 11:09/M
166 Shelly Farber Olmsted Township 34 36 F 6 35-39 34:57.7 11:16/M
167 John Distin 25 9 M 5 1-10 35:20.3 11:24/M
168 Patricia Karns Hinckley 69 44 F 11 40-44 35:23.7 11:25/M
169 Julie Distin Olmsted Falls 22 43 F 12 40-44 35:26.7 11:26/M
170 Laney Ventimiglia 150 12 F 15 11-14 35:45.4 11:32/M
171 Dennis Fiedler North Royalton 36 35 M 15 35-39 35:57.4 11:36/M
172 Pam Ventimiglia 149 42 F 13 40-44 35:57.8 11:36/M
173 John Norton Olmsted Twp 102 46 M 9 45-49 36:04.1 11:38/M
174 Kim Baron Olmsted Falls 8 30 F 6 30-34 36:11.9 11:40/M
175 Christina Sustersic Olmsted Falls OH 231 22 F 4 20-24 36:28.4 11:46/M
176 Dakota Ellis Olmsted Falls OH 250 8 F 3 1-10 36:30.3 11:46/M
177 Paula DeRubeis Copley 20 42 F 14 40-44 36:41.3 11:50/M
178 Benjamin Morris 91 36 M 16 35-39 36:44.2 11:51/M
179 Brittany Rich Olmsted Falls 122 30 F 7 30-34 36:45.0 11:51/M
180 Beth Morris Olmsted Falls 90 34 F 8 30-34 36:58.9 11:55/M
181 Erica Ressler Olmsted Falls OH 237 30 F 9 30-34 38:14.2 12:20/M
182 Lisa Hyppa Olmsted Falls 64 46 F 5 45-49 38:16.1 12:21/M
183 Geri Kernel Lagrange OH 244 33 F 10 30-34 38:19.1 12:22/M
184 Anna Davis Olmsted Falls OH 18 10 F 4 1-10 39:30.4 12:45/M
185 Earl Williams 170 30 M 5 30-34 39:31.0 12:45/M
186 Bryan Poulton 117 26 M 9 25-29 39:31.7 12:45/M
187 Christina Evaldi North Ridgeville O 220 29 F 4 25-29 39:42.2 12:48/M
188 JOHN VAS 148 42 M 11 40-44 39:45.6 12:49/M
189 THOMAS VAS Olmsted Twp 146 11 M 23 11-14 39:45.7 12:49/M
190 Julie Kho Olmsted Falls OH 77 44 F 15 40-44 40:30.5 13:04/M
191 Michael Distin 23 42 M 12 40-44 40:35.8 13:05/M
192 Katie Voisinet 157 10 F 5 1-10 40:36.4 13:06/M
193 Scott Voisinet 156 37 M 17 35-39 40:36.5 13:06/M
194 James Tatman Avon 144 32 M 6 30-34 40:56.6 13:12/M
195 Tara Tatman Avon 143 34 F 11 30-34 40:56.9 13:12/M
196 Arielle Henderson North Ridgeville O 184 10 F 6 1-10 41:35.6 13:25/M
197 Donald Davis 17 50 M 9 50-54 43:04.7 13:54/M
198 Catherine Davis Olmsted Falls OH 15 44 F 16 40-44 43:12.5 13:56/M
199 Bethany Davis 16 22 F 5 20-24 43:15.1 13:57/M
200 lyn fox North Olmsted OH 178 52 F 3 50-54 43:56.0 14:10/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
201 Jayme Hathcock 57 35 M 18 35-39 45:14.1 14:35/M
202 Luise Easton Olmsted Falls OH 214 75 F 6 55-99 48:50.8 15:45/M
203 Matt Norris Olmsted Falls OH 194 86 M 6 55-99 59:56.5 19:20/M