OLMSTED FALLS SPIRIT RUN - 5K AND 2 MILE
5K RUN
Overall Finish List
May 01, 2016
RESULTS BY DMC TIMING LLC DMC TIMING LLC
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Justin Bail Olmsted Falls OH 132 34 M 1 Top Fin 18:02.2 5:49/M
2 Don Henderson III North Ridgeville O 125 22 M 1 20-24 18:32.6 5:59/M
3 Jordan Eaton Berea OH 18 32 M 1 30-34 18:37.6 6:00/M
4 Michael Sisko Olmsted Township O 90 26 M 1 25-29 19:22.6 6:15/M
5 Andrew Gluvna Olmsted Twp OH 27 15 M 1 15-19 19:47.7 6:23/M
6 Collin Cook OLMSTED FALLS OH 15 15 M 2 15-19 20:06.7 6:29/M
7 Matthew Englehart Olmsted Township O 19 51 M 1 50-54 20:11.3 6:31/M
8 Hayden Jones OLMSTED FALLS OH 46 24 M 2 20-24 20:25.1 6:35/M
9 Griffin Purdy Olmsted Falls OH 77 15 M 3 15-19 20:28.5 6:36/M
10 Sarah Makari Olmsted Falls OH 55 17 F 1 Top Fin 20:31.4 6:37/M
11 Michael Mitchell OLMSTED FALLS OH 62 28 M 2 25-29 20:42.1 6:41/M
12 Aiden Fox North Olmsted OH 146 12 M 1 11-14 20:49.9 6:43/M
13 jeffrey Sobieski Olmsted Township O 93 47 M 1 45-49 20:55.0 6:45/M
14 Nick Stefanko Berea OH 97 32 M 2 30-34 21:03.4 6:47/M
15 Tyler Bowman OLMSTED FALLS OH 11 19 M 4 15-19 21:12.7 6:50/M
16 Thomas McKenzie NORTH OLMSTED OH 58 27 M 3 25-29 21:18.1 6:52/M
17 Peter Makari Olmsted Falls OH 56 47 M 2 45-49 21:41.6 7:00/M
18 Logan Kaschek Olmsted Falls OH 120 13 M 2 11-14 21:46.3 7:01/M
19 Mike Oliver Olmsted Township O 69 44 M 1 40-44 21:54.8 7:04/M
20 Philip Neudeck Olmsted Township O 66 52 M 2 50-54 22:40.3 7:19/M
21 Liz Neudeck Olmsted Township O 122 19 F 1 15-19 22:52.2 7:23/M
22 Lynne White Olmsted Falls OH 113 46 F 1 45-49 23:01.1 7:25/M
23 Mathew Uber Olmsted Falls OH 121 39 M 1 35-39 23:12.5 7:29/M
24 Ethan Purdy Olmsted Falls OH 76 13 M 3 11-14 23:23.4 7:33/M
25 Jim Swislocki Rocky River OH 105 38 M 2 35-39 23:33.0 7:36/M
26 Jaime Dix Olmsted Falls OH 139 36 F 1 35-39 23:53.1 7:42/M
27 Joseph Holmes OLMSTED FALLS OH 44 18 M 5 15-19 23:56.3 7:43/M
28 Joe Gumery Olmsted Township O 128 45 M 3 45-49 23:56.7 7:43/M
29 Bryon Farber Olmsted Township O 22 41 M 2 40-44 23:58.7 7:44/M
30 Robert Sharp Olmsted Falls OH 87 39 M 3 35-39 23:59.9 7:44/M
31 Don Simon Olmsted Falls OH 89 51 M 3 50-54 24:00.1 7:45/M
32 Bob Kretschmer North Ridgeville O 133 55 M 1 55-59 24:01.5 7:45/M
33 Jack Phillips Elyria OH 74 9 M 1 1-10 24:04.9 7:46/M
34 Adam Rockhold Avon Lake OH 129 29 M 4 25-29 24:07.6 7:47/M
35 Andrew Schroth OLMSTED FALLS OH 85 13 M 4 11-14 24:14.6 7:49/M
36 Eric Johnson Grafton OH 45 55 M 2 55-59 24:15.7 7:49/M
37 ethan csuri olmsted falls OH 17 14 M 5 11-14 24:18.8 7:50/M
38 Madison Sobieski Olmsted Township O 92 14 F 1 11-14 24:19.9 7:51/M
39 Noah Sobieski Olmsted Township O 94 11 M 6 11-14 24:30.5 7:54/M
40 Joyce Stout Strongsville OH 98 53 F 1 50-54 24:34.4 7:55/M
41 Joe Swislocki Bay Villlage OH 103 36 M 4 35-39 25:17.3 8:09/M
42 Noah Voelker Olmsted Falls OH 144 12 M 7 11-14 25:25.9 8:12/M
43 Alexis Phillips Olmsted Twp. OH 73 19 F 2 15-19 25:31.8 8:14/M
44 Kellie Garrity Olmsted Falls OH 134 17 F 3 15-19 25:32.0 8:14/M
45 DEBBIE WALKER North Ridgeville O 124 52 F 2 50-54 25:57.0 8:22/M
46 Jake Schober North Ridgeville O 84 32 M 3 30-34 26:08.9 8:26/M
47 Jeff Mendeluk North royalton OH 60 39 M 5 35-39 26:11.5 8:27/M
48 Dawn Frazier Olmsted Township O 23 37 F 2 35-39 26:13.2 8:27/M
49 Ron White Olmsted Falls OH 114 49 M 4 45-49 26:29.3 8:33/M
50 Scott Grove Olmsted Twp. OH 32 55 M 3 55-59 26:47.7 8:38/M
51 Alicia Graham OLMSTED FALLS OH 30 31 F 1 30-34 26:51.1 8:40/M
52 Alex Ade Olmsted Township O 1 14 M 8 11-14 26:59.8 8:42/M
53 Joe Ventimiglia 118 46 M 5 45-49 27:04.9 8:44/M
54 Michael Graham OLMSTED FALLS OH 31 32 M 4 30-34 27:06.9 8:45/M
55 Ryan Henderson OLMSTED FALLS OH 39 8 M 2 1-10 27:09.0 8:45/M
56 Sydney Van Scoy OLMSTED FALLS OH 108 16 F 4 15-19 27:12.0 8:46/M
57 Rachele Strycharz ELYRIA OH 100 28 F 1 25-29 27:17.1 8:48/M
58 Rachel Henderson olmsted falls OH 38 12 F 2 11-14 27:20.3 8:49/M
59 Justin Andrews Olmsted Falls OH 2 14 M 9 11-14 27:38.7 8:55/M
60 Jackson Stump OLMSTED FALLS OH 102 9 M 3 1-10 27:45.1 8:57/M
61 David Stump OLMSTED FALLS OH 101 36 M 6 35-39 27:45.8 8:57/M
62 Jennifer Gaba Gaba Olmsted Falls OH 26 43 M 3 40-44 27:55.0 9:00/M
63 Ben Frazier Olmsted Township O 24 9 M 4 1-10 28:03.1 9:03/M
64 Jason Frazier Olmsted Township O 25 40 M 4 40-44 28:07.2 9:04/M
65 Erin Watson North Ridgeville O 112 31 F 2 30-34 28:10.7 9:05/M
66 Tricia Strohmenger Olmsted Falls OH 126 45 F 2 45-49 28:20.3 9:08/M
67 Kevin Atkins Olmsted Township O 6 38 M 7 35-39 28:29.4 9:11/M
68 John Herman brook park OH 40 66 M 1 65-99 28:34.4 9:13/M
69 Kristen Gaba Olmsted Township O 131 33 F 3 30-34 28:43.5 9:16/M
70 Ellie Dregella Olmsted Falls OH 127 50 F 3 50-54 28:43.9 9:16/M
71 Blake Theriot Olmsted Falls OH 107 11 M 10 11-14 28:45.6 9:16/M
72 Kristen Sobieski Olmsted Township O 91 42 F 1 40-44 28:52.3 9:19/M
73 Michael Prather 117 33 M 5 30-34 28:52.5 9:19/M
74 Jeannie Hawkins OLMSTED FALLS OH 35 54 F 4 50-54 28:57.0 9:20/M
75 Connor Gluvna Olmsted twp OH 28 22 M 3 20-24 28:59.1 9:21/M
76 Mary Shafer Olmsted Falls OH 86 54 F 5 50-54 29:24.5 9:29/M
77 Larry Rauscheder Olmsted Falls OH 80 72 M 2 65-99 29:29.7 9:31/M
78 Geoff Purdy Olmsted Falls OH 78 47 M 6 45-49 29:30.9 9:31/M
79 Jonathan Phillips Elyria OH 75 41 M 5 40-44 29:34.9 9:32/M
80 Don Mansfeld Olmsted Falls OH 57 58 M 4 55-59 29:38.6 9:34/M
81 Jim Gluvna OH 29 48 M 7 45-49 29:47.5 9:36/M
82 Rich Buchter Olmsted Township O 141 51 M 4 50-54 29:48.3 9:37/M
83 Katie Mendeluk North royalton OH 59 36 F 3 35-39 29:59.0 9:40/M
84 Brenda Rabbitt OLMSTED FALLS OH 79 49 F 3 45-49 30:00.1 9:41/M
85 Daniel Zillich Lakewood OH 116 22 M 4 20-24 30:05.7 9:42/M
86 Bryan Hall Olmsted Falls OH 33 47 M 8 45-49 30:11.5 9:44/M
87 Abby Simon Olmsted Falls OH 88 16 F 5 15-19 30:33.6 9:51/M
88 Hayden Hess OLMSTED FALLS OH 41 9 F 1 1-10 30:39.9 9:53/M
89 Cathy Hess OLMSTED FALLS OH 42 41 F 2 40-44 30:40.6 9:54/M
90 Mark Christian NORTH RIDGEVILLE O 13 46 M 9 45-49 30:53.7 9:58/M
91 Calvin Stout Strongsville OH 99 63 M 1 60-64 30:59.6 10:00/M
92 Matthew Hall Olmsted Falls OH 34 13 M 11 11-14 31:02.2 10:01/M
93 Marie Schmidt Olmsted Falls OH 82 29 F 2 25-29 31:02.9 10:01/M
94 Jim McConville Cleveland OH 145 56 M 5 55-59 31:09.5 10:03/M
95 Aleksandra Stecklow Olmsted Township O 96 8 F 2 1-10 31:17.7 10:05/M
96 Kelly Atkins Olmsted Township O 5 44 F 3 40-44 31:26.2 10:08/M
97 Olivia Heinrich Columbia Station O 36 12 F 3 11-14 31:29.0 10:09/M
98 Michelle Neudeck Olmsted Township O 65 47 F 4 45-49 31:34.0 10:11/M
99 Mackenzie Juntunen NORTH RIDGEVILLE O 47 12 F 4 11-14 31:37.1 10:12/M
100 jeanette ladina olmsted falls OH 51 47 F 5 45-49 31:38.6 10:12/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Carmen Glassco Olmsted Township O 143 46 F 6 45-49 31:44.9 10:14/M
102 Laney Ventimiglia OLMSTED FALLS OH 109 14 F 5 11-14 32:19.9 10:25/M
103 Participant Number 9999 9999 M 0- 0 32:25.6 10:27/M
104 Mark Heinrich Columbia Station O 37 47 M 10 45-49 32:26.8 10:28/M
105 Maureen Sandrey-Ortiz Olmsted Twp. OH 119 58 F 1 55-59 32:28.5 10:28/M
106 Chad Theriot Olmsted Falls OH 106 10 M 5 1-10 32:45.0 10:34/M
107 Andrew Norton Olmsted Township O 142 8 M 6 1-10 32:51.9 10:36/M
108 John Hawkins Olmsted Falls OH 135 55 M 6 55-59 33:02.3 10:39/M
109 Megan Mitchell OLMSTED FALLS OH 61 30 F 4 30-34 33:05.8 10:40/M
110 robert csuri olmsted falls OH 16 47 M 11 45-49 33:08.7 10:41/M
111 Mickey Mencin Olmsted Falls OH 140 54 F 6 50-54 33:27.6 10:47/M
112 JULIE PARTIN Olmsted Township O 136 47 F 7 45-49 33:35.9 10:50/M
113 Mallorie Norton Olmsted Township O 67 13 F 6 11-14 33:49.0 10:55/M
114 Grace O'Malley Olmsted Falls OH 68 14 F 7 11-14 33:52.9 10:55/M
115 Bryan Smith Brookpark OH 123 36 M 8 35-39 34:15.7 11:03/M
116 Brianna Eucker Olmsted Falls OH 20 24 F 1 20-24 34:22.3 11:05/M
117 Ed Eucker Olmsted Falls OH 21 58 M 7 55-59 34:22.9 11:05/M
118 Rebecca Atkins Olmsted Township O 4 36 F 4 35-39 34:27.2 11:07/M
119 Shelley Wyzynski NORTH OLMSTED OH 115 27 F 3 25-29 34:42.0 11:12/M
120 Aaron Schmidt Olmsted Falls OH 83 44 M 6 40-44 36:02.3 11:37/M
121 Haley Benn Columbia Station O 8 27 F 4 25-29 36:36.4 11:48/M
122 Alaina Pasiak olmsted township O 70 6 F 3 1-10 37:15.5 12:01/M
123 Katie Connell olmsted township O 14 38 F 5 35-39 37:16.6 12:01/M
124 Kimberly Arth Olmsted Township O 3 33 F 5 30-34 37:23.6 12:04/M
125 Molly Kramer OLMSTED FALLS OH 49 9 F 4 1-10 37:38.4 12:08/M
126 Dave Kramer OLMSTED FALLS OH 50 48 M 12 45-49 37:39.0 12:09/M
127 Ayden Loos Olmsted Falls OH 137 42 F 4 40-44 37:56.0 12:14/M
128 Jenny Loos Olmsted Falls OH 138 42 F 5 40-44 37:56.8 12:14/M
129 Pam Ventimiglia OLMSTED FALLS OH 110 44 F 6 40-44 38:18.6 12:21/M
130 Therese Lynch Olmsted Falls OH 53 38 F 6 35-39 39:00.9 12:35/M
131 Becky Sowers OLMSTED FALLS OH 95 41 F 7 40-44 39:04.8 12:36/M
132 Jimm Lynch Olmsted Falls OH 54 38 M 9 35-39 39:05.8 12:36/M
133 Sara Lutz Olmsted Falls OH 52 41 F 8 40-44 39:29.2 12:44/M
134 Hallie Vavrus 205 19 F 6 15-19 39:37.9 12:47/M
135 Luke Ventimiglia OLMSTED FALLS OH 111 10 M 7 1-10 40:20.1 13:01/M
136 Michelle Christian NORTH RIDGEVILLE O 12 49 F 8 45-49 40:22.9 13:01/M
137 Bell Nakoneczny Olmsted Falls OH 63 8 F 5 1-10 41:20.6 13:20/M
138 Ronald Nakoneczny Olmsted Falls OH 64 39 M 10 35-39 41:28.2 13:23/M
139 Pat Binggeli OLMSTED FALLS OH 9 57 F 2 55-59 44:01.6 14:12/M
140 Chris Sustersic Olmsted Falls OH 130 24 M 5 20-24 47:55.0 15:27/M